Home » Jooga » Kõhnade inimeste diskrimineerimine

Kõhnade inimeste diskrimineerimine

Inimese kaalust ehk sellest kui palju keegi on juurde või alla võtnud räägitakse pea iga päev. Ülekaalulisus on saanud epideemiaks terves lääneühiskonnas. Kuigi kõik justkui teavad, et ülekaalulisus ei ole tervislik ja kõhnem inimene on reeglina tervem, ei raatsi paljud inimesed sellegipoolest oma söömisharjumustest ja tervist kahjustavast elustiilist loobuda. Selle asemel kiputakse kommenteerima ja vaat et isegi halvustama neid inimesi, kes selle raske teekonna ette on võtnud ning ennast ületanud, valides tervislikuma eluviisi.

Tervisliku elustiili viljelemisega väheneb kehakaal, suureneb energia, taastub tervis ja valitseb rõõmsameelsus. Kõik tundub ju tore kuid selle asemel, et rõõmustada leidub küllaldaselt inimesi, kes päris agressiivselt ja halastamatut asuvad tervislikke inimesi ründama. Kusjuures rünnatavaks objektiks ei ole tervis ise vaid just kaasproduktina saavutatud sale keha, justkui põeksid kõik kaalust alla võtta soovijad anoreksiat. Võib olla tekitab siin segadust ka asjaolu, et ei teatagi enam milline see terve ja loomuliku kehamassiga inimene tegelikult välja peab nägema. Selge on see, et kõik ei ole täpselt ühe suurused. Samas tasub siiski arvestada sellega, et üldjoontes on inimesed ikkagi sarnased ning loomuliku ja terve inimese kontuur on ikkagi saledapoolsem.

Generic illustration of a boy at increasing weights.

Enamasti soovivad inimesed kaalu kaotada. Kõikjal räägitakse ja jagatakse nippe kuidas saada saledamaks. Kõhnumine on saanud eesmärgiks omaette. Kaalu juurde võtta enamus inimesi ei soovi. Sellegipoolest ei ole viisakas kommenteerida priskeid inimesi, eriti seltskonnas. Samas kõhnad inimesed peavad nii mõnigi kord taluma lausmõnitamist paljude inimeste juuresolekul. Ja seda ei peeta justkui ebaviisakaks. Tõesti, mingi piirini võetakse seda isegi vaat et komplimendina. Pikemas perspektiivis ei ole sellised kommentaarid aga eriti meeldivad.
Paks laps ilus laps. See lause on tuntud juba iidamast-aadamast. Kuid kas ikka on nii? Kas laps peab tõesti olema suur ja priske? Miks vanemad püüavad kõigest hingest suruda peaaegu poovägisi oma lastele misiganes toitu, et aga laps kiiresti kasvaks ja kaalust juurde võtaks. Aga mis siis, kui laps ei peagi nii kiiresti kasvama. Kui vaadata lapsi kasvõi 200 aastat tagasi, nägi 7 aastane laps välja nagu tänapäeva 4-5 ne. Naistel mahtusid lapsed sünnitusteedest loomulikult välja, ilma rebendite või lõikusteta. Tänapäeval on ülekaalulisus lapseeas suur probleem. Ei mitte ainult Ameerikas vaid ka Eestis. Vaadake kui suured on lapsed juba nii noores eas. Kui palju haigusi on ülekaal kaasa toonud, kui kiiresti saavad lapsed suguküpseks. 12 aastane tüdruk näeb välja nagu täiskasvanud naine aga oma sisemuses on ta ju alles laps. Kas lapsed ise tahavadvälja näha “hästi toidetud”. Ega asjata pole lisatud lausele:” Paks laps ilus laps kui ta pole tütarlaps.” Ometi, ometi kui mõni laps ongi terve ja sale siis heakskiitu ei pruugi leida.

fat_kids_1358050c

Ei ole kerge olla kõhna kehatüübiga laps, kellele pidevalt öeldakse; “ Sa vaesekene oled ikka nii peenike, emme ja issi sulle vist üldse süüa ei anna. Sa pead rohkem sööma, siis kasvad suureks ja tugevaks , muidu jäädki selliseks kõhnaks ja nõrgaks, kõik teised on sinust tugevamad.” Neid sõnu öeldakse reeglina muidugi hea pärast. Kuid samas tasuks meeles pidada, et kõhnemat tüüpi lapsele( ka täiskasvanud inimesele), kes mitte kunagi ei lähegi priskemaks ükskõik kui palju ta ka ei sööks, neid sõnu pidevalt nagu mantrat korrates tekitab lapses alaväärsuskompleksi ja madalat enesehinnangut. Suureks kasvades on lapsel raske leppida oma kehaga, isegi kui ollakse füüsiliselt täiesti terved, jõulised ja saledad ehk selline nagu peakski välja nägema üks terve ja ilus inimene. Siit võivad alguse saada söömishäired nagu liigsöömine või buliimia, mis on vastupidised haigused anoreksiale. Ja need on samuti väga tugevad psühholoogilised probleemid, millest oma jõududega ei pruugigi enam välja tulla.

Pea meeles, sa oled imeilus just sellisena nagu sa oled loodud! :):)

love_my_bones_50bcc26f9606ee4f6d1f4cba


Muidugi kui oled hiljuti kaalust alla võtnud, tehakse tavaliselt hulgaliselt komplimente nagu : ” Oo, sa näed nii kena välja, oled vist kõvasti kaalu kaotanud. Kuidas sul see õnnestus, mida sa sõid jne.” Sellised sõnad panevad end hästi tundma ning motiveerivad sellel rajal edasi püsima.

chubbyvsthing

Kuid kui sa mõne kuu pärast ikka veel sale ja terve oled või veel hullem, veelgi saledam ja tervem oled, siis hakkab vaikselt peale. Stiilis:“ Oi sa oled veel kõhnemaks jäänud, varsti ei julge sind enam kallistadagi, lähed veel katki.” või “ kuule ära sa rohkem küll alla võta, muidu paistad läbi”, või “ Sa olid priskemana palju kenam, nüüd ei tunne sind enam argue.” Isegi suures seltskonnas ei häbeneta hüüda : “ Issand kui peenikesed jalad sul on, kas sa üldse sööd ka midagi ! Appi kui kondine tagumik sul on! ” või “ Tõsta omale veel üks ports, sa oled ju nii kõhna. “
Kui sa ka aastate pärast oled ikka veel oma tervislikus kaalus ja täiesti terve, ei tähenda, et sinu suunas ei kostu endiselt hüüdeid : “ Appi, kas sa oled veel rohkem alla võtnud. Sa vist näljutad ennast. “ Kuigi on sul võib olla juba pikki aastaid sama kaal ja suurepärane tervis ei suuda osad inimesed seda uskuda ja arvavad igakord kui nad sind näevad, et oled jälle alla võtnud ja kukud kindlasti kohe kokku.

526244_462282917146228_433742317_n-1


Selliste kommentaaride tegijad ise vaevalt, et sooviksid kuulda selliseid repliike suvaliste inimeste juuresolekul nagu:” Oi, sa oled nii paksuks läinud. Ära sa rohkem küll juurde võta, muidu ei näe sinust enam üle ega ümber. Appi kui paksud jalad sul on! Sul on nii pekine tagumik. Kuule, ära sina küll rohkem ühtegi portsu juurde võta, sa oled niigi paks. Sa olid kõhnemana palju kenam, nüüd ei tunne sind enam äragi. Sa vist sööd liiga palju, muidu sa nii priske ei oleks! “


Mõelge selle peale, kas sulle meeldiks kui keegi kommenteerib iga kord kui sind näeb sinu keha mõõtmeid kõikide inimeste juuresolekul. Miks võib kõhnadele inimestele nende keha kohta öelda seda mida sülg suhu toob aga matsakamatele inimestele nende keha proportsoonide kohta märkuseid teha ei sobi. Seda nimetatakse kõhnade inimeste diskrimineerimieks.

Kui on näha, et inimene on terve ja elust enesest pakatav, siis ei saa ta olla liiga kõhna ega vaja ka kaasatundvaid pilke ja kommentaare nagu oleks tegemist Aafrika näljahädalisega. Selle asemel tasuks ehk öelda:” Sa näed endiselt suurepärane väja!”

girl_with_red_hair_jumping


Kui aga kahtled, et inimene on tõepoolest haiglane ja ta suure tõenäosusega end näljutab, siis tasuks tema poole pöörduda privaatselt ja väga delikaatselt. Kindlasti ei maksa hakata inimesele nõu andma siis kui sa ise mitte midagi tervislikust eluviisist ja tervislikust toitumisest ei tea.

really-really-really-skinny-people_2

Tänapäeval on olemas palju adekvaadset infot tervislike eluviiside kohta ja igaüks, kes soovib leiab ka üles inimesed ja materjali, et hoida korras oma keha, vaim ja tervis.

Kõhnad inimesed väärivad samasugust “õrna”  lähenemist, mis priskemadki. Olge ise terved ja tundke end oma kehas hästi ning laske ka teistel seda teha!

About Egle

Kuigi igaüks meist on unikaalne ja proovib otsida oma tõde omamoodi, soovime me kõik siiski tegelikult ühte ja sama – olla õnnelikud ja armastatud, elada külluses ja hingerahus ning olla terved. Julgustan sind tõstma oma teadlikust, nägema ” suurt pilti” , kuulama oma keha ja vastutama ise oma tervise eest. Tore kui leiad siit lehelt midagi kasulikku, mis aitab sind sinu teekonnal edasi. Kui ei, hinga sügavalt sisse ja mine edasi. :)

Leave a Reply