Kindlasti oled palju kuulnud sellest, et jooga on väga hea ja kasulik. Jooga praktiseerimine ei aita sul ainult säiltada tervislikku kehakaalu või anda rohkem painduvust. Kas sa ka teadsid, et joogaga tegelemine annab sulle parema une, vähendab stressi, tugevdab immuunsussüsteemi ja aitab sul iseenda ja teistega paremini läbi saada. Jooga regulaarne praktiseerimene on kasulik nii kehale, meelele kui hingele.
Painduvus
Mida vanemaks me muutume, seda vähem me paindume. Üks tähtsamaid faktoreid säilitamaks tervet keha, on painduv selg, mis majutab kesknärvisüsteemi ning võimaldab liikumist. Kui seljas on konflikt, siis selja lihased tõmbuvad jäigaks ning lähevad pingesse, et vähendada selja liikuvust ning kaitsta kesknärvisüsteemi. Liigutamine ja venitamine erinevates asendites suuendab painduvust ja hoiab keha noorena.
Tugevus
Lihas mida ei kasutata pidevalt, hakkab atrofeeruma. Paljud jooga asendid ehk asanad toetavad su oma keha raskust täiesti uuel moel. Näiteks seismine ühel jalal või tõstes kogu keha ainult käte abil. Sel viisil saavad koormust kõik musklid, isegi need millest sa varem pole olnud isegi teadlik. Regulaarne jooga hoiab kogu keha musklid toonuses, mitte ainult need, mis väljast poolt näha on, vaid ka sisemised.
Tasakaal
Tasakaalu tunnetus on väga oluline, eriti vanemaks saades. Tasakaalus püsimine on täiesti õpitav ja harjutatav. Joogas ei õpita tasakaalus püsimist ainult füüsiliselt. Tänapäeval on inimesed väga pinges, meie sümpaatiline närivisüsteem on pidevalt ülekoormatud. Sümpaatilise närvisüsteemi ülesanne on valmistada organism ette tegutsemiseks, parasümpaatiline juhib organismi taastamist. Samuti kasutatakse rohkem vasakut ajupoolkera ehk ratsionaalset mõtlemist, kuid meie parem ehk loominguline ajupoolkera on tihtilugu alakasutuses. Jooga tasakaalustab ka parasümpaatilist ja sümpaatilist närvisüsteemi ning vasakut ja paremat aju poolkera.
Tervislik eluviis
Regulaarne jooga harrastamine mõjutab tahes tahtmata sinu kõiki elutoiminguid. Tekib huvi loomulikuma ja tervislikuma elustiili ja toitumise vastu. Tajud paremini, mis su tervisele ja enesetundele head teeb. Võibolla tekib sul soov loobuda isegi suitsetamisest, alkoholist või muudest tervist kahjustavatest eluviisidest.
Rohkem energiat
Nagu igasugune füüsiline tegevus, annab ka joogatamine energiat. Näiteks hommikune kohvi annab sulle küll korraks energiat, kuid pealelõunal energia tase langeb. Regulaarne jooga praktiseerimine annab sulle energiat kauem ja ühtlasemalt. Hommikujooga annab enrergiat terveks päevaks. Jooga õpetab mitte ainult energiat produtseerima, vaid ka seda suunama, lastes energial voolata läbi kogu keha, parandades samal ajal keha igat rakku. Joogatamine peaks sulle alati andma energiat, kui aga tunned end peale tundi väsinuna, siis on see märk sellest, et oled asendeid tehes enesega võidelnud või end liigselt forsseerinud. Et energia saaks vabalt voolata, pole vaja kramplikult taga ajada asendi täiuslikust.
Tugevam immuunsus
Seedimine ja immuunsussüsteem on omavahel tugevalt seotud. Hea seedimine tagab hea tervise. Joogas pööratakse suurt tähtsust toidu omastamisele ja seedimisele. Paljud harjutused stimuleerivad seedimist ja läbi selle ka immuunsussüsteemi. Jooga praktiseerimine stimuleerib kogu keha ja aitab meil tosksiine välja uhtuda.
Liigeste tervis
Inimesed, kellel on artriit saavad tihti regulaarsetest joogaharjutustest abi. Jooga ei koorma liigselt liigeseid.
Valuvaigistav
Alaselja valud ja ülaselja pinge on enim esinevaid tervise häireid tänapäeval. Inimesed veedavad palju aega auto roolis või arvuti taga istudes, mis muudab selja kangeks ja paindumatuks. Joogas on väga oluline hoida oma selg sirge ja hästi painduvana. Paindlikkus ja tugevus võib aidata ära hoida selja valusid. Samuti võivad paljud jooga harjutused aidata ka juba paljude krooniliste valude korral nagu liigeste pea või seljavalud.
Parem hingamine
Enamik inimesi ei pööra oma hingamisele eriti tähelepanu ega ole teadlikud, et see kuidas me hingame mõjutab väga palju meie tundeid, emotsioone ja mõtteid. Jooga hingamisharjutused, mida kutsutakse pranajamaks on palju erinevaid tehnikaid, mis on väga kasulikud kogu keha jaoks. Mõned kindlad hingamis tüübid aitavad rahustada meie kesknärvisüsteemi, mis on kasulik nii kehale kui psühhikale.
Mentaalne rahu
Mõnedel kehaasenditel ehk asanadel on suur mõju psühhikale. Konsentreerumine täielikult ja pühendunult asendi tegemisse su meel automaatselt rahuneb. Mediteerimine on samuti võimas vahend, mis aitab sul oma peas toimuvat jutuvada pisut kaugemalt jälgida ja õppida rahulikuks jääma. Eriti hästi on seda jooga ja mediteerimise rahustavat mõju tunda ka tavaelus, erakorralistes situatsioonides, näiteks sünnitamisel, shokeerivate uudiste teadasaamisel või rasketes kõnelustes.
Alandab stressi
Füüsiline aktiivsus on teada tuntud stressi alandaja. Jooga tunnis on lisaks veel rahulik vaikne õhkkond või mängib ilus muusika, põleb küünal või suitseb viiruk. Sul ei ole kuhugi kiiret, sa ei pea midagi tõestama, ega kellegagi võistlema. See on sinu aeg. Sa lihtsalt oled hetkes ja pühendud sellele, mida sa parasjagu teed, ilma et keegi sind kritiseeriks või hindaks. Joogas oled sa fokusseeritud harjutustele ja hingamisele ega saa end stressoritest mõjutada lasta. See kõik vähendabki stressi ja joogatuni lõppedes on sul tavaliselt palju parem olemine.
Alandab kaalu
Kombineerituna regulaarsete harjutuste ja kehasõbralikuma toitumisega aitab jooga sul kaalu kontrolli all hoida.
Mentaalne teravus
Regulaarne jooga praktiseerimine aitab sul parandada konsentreerumist ja mälu. Uuringutes on leitud, et jooga harrastamine aitab ennetada isegi Alzheimeri tõbe.
Tugevdab närvisüsteemi
Aju närvid vajavad pidevalt toitainete ja hapniku varustatust vere kaudu. Kui vereringlus ei toimi efektiivselt, siis võivad tekkida närvikahjustused. Jooga aitab kaasa vereringele, et veri saaks takistusteta liikuda varvastest südameni. Jooga tõstab ka energia liikumist läbi teatud närvide.
Stimuleerib kehavedelike ringlust
Suurenenud südamelöökide ja sisemiste kudede ning organite massazi tõttu suurendab jooga vere, lümfi ja teiste kehavedelike ringlust.
Arendab suhtlemist
Paljud inimesed ei julge vabalt suhelda, rääkimata laulmisest või avalikust esinemisest. Kui kurgu tšakra on tasakaalust väljas, siis on raske end väljendada ja tekib hirm oma mõtteid välja öelda. Liiga palju energiat selles piirkonnas sünnitab klatšimist ja annab valju pealetükkiva hääle. Probleemid ilmnevad kurgu-, kõrva- ja häälepaelte haigustena ja kaelavaevustena. Joogastiilides kus loitsitakse mantraid, on võimalik oma kurgutshakrat avada ja tasakaalustada. Mantrate loitsimine ja teatud harjutused aitavad energia kurgu piirkonnast vabastada, regulaarsel treenimisel väljendub see kõlavama, julgema ja selgema hääle ja mõtete välja ütlemisena.
Parem uni
Kindlasti on paljud inimesed hädas sügava une puudumisega. Öö läbi und otsides on hommikul raske ärgata ja nii on päev juba hommikust saati väsitav. Jooga praktiseerimine juba paar korda nädalas, annab sulle sügavama ja kvaliteetsema une.
Keha parem tundmine
Paljud inimesed ei tea sõna otseses mõttes oma keha tegelikke võimeid ega tunne end oma kehas hästi. Sa võid aga üllatuda, kui hästi su keha on võimeline painduma või kui kaua ühes asendis olema. Sa hakkad tundma ja teadma igat kohta oma kehas. Sinu rüht muutub paremaks, õlad on taga, kõht sees, selg sirge, pea püsti. Regulaarsed joogaharjutused muudavad sind oma kehas kindlamaks, sa õpid oma keha paremini tundma ja seda rohkem armastama.
Teadlikkus
Ehitades samm sammult teadlikkust oma kehast, oma tunnetest ja maailmast oma ümber, jõuad lõpuks arusaamisele, et väljaspool aega ja ruumi ning kuju ja vorme on kõik üks. Jooga aitab sul paremat kontakti saada iseenda, teiste inimeste, maa ja loodusega. Jooga praktiseerimine ja mediteerimine aitab kuulata oma südamehäält ehk intuitsiooni. Sa tunned, mõtled ja näed selgemalt elu seoseid ja nn. suurt pilti. Jooga aitab sul aru saada, et sina ja sinu mõtted ei ole päris üks ja sama. Sa ei reageeri “üle.” Sa saad teadlikuks, et iga mõte on justkui seeme, mida külvad oma ellu, et see manifesteeruks. Sa hakkad valima oma mõtteid. Nii leiad sa väljapääsu oma hirmudest ülesaamiseks ja enesega rahu leidmises. Teadlik meel aitab sul langetada efektiivseid otsuseid ja teha nn. parimaid valikuid. Joogat harrastades saad teadlikuks oma sisemisest väest ehk kundalinist. Saad teada, et igaüks meist on loov, unikaalne, kordumatu ja lõpmatu potensiaaliga.
Lõpetuseks
Mis kõige tähtsam jooga sobib igas vanuses, kaalus ja pikkuses inimesele, kaasa arvatud rasedale. Joogas ei ole oluline, kes sa oled, mida sa usud või kellena sa töötad. Jooga on inimesele üks loomulikumaid treeninguid. Kas olete märganud, et beebid justkui sünnivad joogidena. Jooga võib olla vastunäidustatud vaid mõne üksiku terviseprobleemi korral. Joogat on võimalik harrastada peaaegu igal pool ja igal ajal. Joogat saab harrastada koos pere ja sõpradega.